parallax background

Łaźnia błotna – rytuał rassoul

 

N a początku wyjaśnijmy, że pojęcie łaźni błotnej, to skrót myślowy oznaczający zwykle zabieg wykonywany w łaźni parowej. Rassoul (czyt. rasul) to orientalna łaźnia błotna, czyli rodzaj łaźni parowej przeznaczonej przede wszystkim do przeprowadzania zabiegów pielęgnacyjnych przy użyciu specjalnych kosmetyków jak glinka czy maska błotna.

 
 

Jak wygląda rytuał?

Cały zabieg składa się z trzech etapów: nagrzewanie, nawilżanie, zraszanie. Pierwsza faza trwa około 10 minut. Początkowo w saunie panuje stosunkowo niska wilgotność, a temperatura sięga maksymalnie 50 stopni Celsjusza. W tym czasie nakładamy na skórę glinkę, błoto lub algi, które powoli będą zasychały na rozgrzanym ciele powodując uczucie ściągania. W kolejnym etapie, który zwykle trwa około 15 minut następuje zwiększenie wilgotności w saunie. Dzięki temu nałożona maseczka zmienia swoją konsystencję i pod wpływem wilgotności staje się bardziej miękka i plastyczna. W ten oto sposób przechodzimy do ostatniego etapu, czyli zraszania. Dzięki nawilżeniu resztki kosmetyków powinny dać się łatwo usunąć ze skóry.

 
 
 
 

Przygotowanie do zabiegu

Podobnie jak przed pierwszym skorzystaniem z sauny, należy skorzystać z toalety, rozebrać się, zdjąć wszelkie ozdoby i zegarek, a następnie umyć całe ciało przy użyciu mydła lub płynu. W ten sposób pozbywamy się potu oraz innych kosmetyków, których użyliśmy. Dzięki temu pory skórne zostaną otwarte, co ułatwi wchłonięcie cennych substancji zawartych w błocie. Pamiętajmy o dokładnym wysuszeniu ciała ręcznikiem. Do łaźni wchodzimy nago lub ewentualnie owinięci ręcznikiem. Warto mieć na uwadze, że stosowane podczas zabiegu rassoul kosmetyki mogą łatwo pobrudzić materiał, z którego nie będzie się dało sprać przebarwień.

 
 
 
 

Korzyści dla skóry

Gdy ciało jest już wystarczająco rozgrzane pracownik saunarium (lub my sami) nakłada specjalnie przygotowane maski błotne w postaci aktywnego błota z Morza Martwego, marokańskiej glinki, czerwonych, brązowych lub brunatnych alg. Czasami w zabiegach rassoul wykorzystuje się także borowinę. W zależności od części ciała stosuje się błoto grubo lub drobnoziarniste. To pierwsze ma właściwości silnie peelingujące i może być stosowane na plecy, nogi i pośladki. Wrażliwszym częściom ciała dedykowane są produkty o strukturze drobnoziarnistej. Chodzi przede wszystkim o twarz, szyję i dekolt. Podobnie, jak inne produkty peelingu, maski powodują złuszczenie i wykruszenie martwego naskórka. Podczas nawilżania, gdy zwiększa się wilgotność, maska delikatnie rozpuszcza się, co daje efekt oczyszczający i rewitalizujący. Aby dodatkowo wzmocnić jej działanie, można delikatnie masować ciało. Po takim zabiegu mięśnie są rozluźnione, pory skórne otwarte, a sama skóra odpowiednio nawilżona i gotowa przyjąć naturalne olejki eteryczne zawarte w błocie wraz z substancjami odżywczymi, nawilżającymi i regenerującymi. Zabieg taki korzystnie wpływa także na ukrwienie skóry oraz sprawia, że staje się ona wygładzona.

 
X