Wpisując w wyszukiwarce internetowej hasło „rodzaje saun” znajdziesz wiele opracowań na ten temat. W każdym przypadku podstawą do stworzenia takiej klasyfikacji jest źródło powstawania ciepła i wilgotności. Poniżej przedstawiamy podstawowy podział składający się z 4 rodzajów saun.
SAUNA SUCHA
Zwana także fińską. Panuje w niej temperatura od 60 do 120 stopni przy wilgotności 5-20%. Jest to sauna drewniana, w środku której znajduje się piec wyłożony kamieniami. Kąpiele w takiej saunie pozwalają pozbyć się toksyn z organizmu oraz korzystnie wpływają na skórę, mięśnie i stawy.
SAUNA MOKRA
Panuje w niej temperatura od 50 do 90 stopni przy wilgotności 20-40%. Jest to sauna drewniana, w środku której znajduje się parownik zwiększający wilgotność powietrza. Kamienie można polewać wodą. Jest ona zalecana dla osób mających problem z cerą. Pomaga także w walce z tłustą skórą i łojotokiem.
SAUNA PAROWA
Znana również jako łaźnia rzymska. Panuje w niej temperatura od 45 do 60 stopni, a wilgotność sięga nawet 100%. Sauna taka zazwyczaj zbudowana jest z płytek ceramicznych, tworzywa sztucznego lub hartowanego szkła. W środku zamiast pieca używa się specjalnych parowników utrzymujących odpowiednią temperaturę oraz wytwarzających parę, która zwiększa wilgotność. Sauna taka pomaga oczyścić skórę, wzmaga wchłanianie balsamów i odżywek, zmniejsza bóle reumatyczne. Wskazana jest dla osób mających problemy z drogami oddechowymi.
SAUNA INFRARED
Sauna na podczerwień jest to zazwyczaj drewniana sauna z zamontwanymi promiennikami podczerwieni, które mają za zadanie nagrzać ciało. Pomaga w walce z cellulitem, usuwa z organizmu toksyny, kwasy, metale ciężkie oraz spala kalorie. Zalecana dla osób mających problem z bólem pleców, mięśni, stawów, reumatyzmem.
Oprócz powyższego podziału bardzo często można spotkać się z innymi określeniami saun, które są niejako pochodnymi wyżej wymienionych. Należą do nich:
SAUNA SOLNA, w której panuje zazwyczaj temperatura ok 60 stopni i wilgotność 10-20%. Przynajmniej jedna z jej ścian wyłożona jest blokami solnymi.
RUSKA BANIA to odmiana sauny mokrej z temperaturą około 60-90 stopni i stosunkowo dużą wilgotnością, która powstaje poprzez polewanie kamieni wodą. Często bania ruska zbudowana jest w formie osobnego domku na zewnątrz. W tradycyjnej bani podczas kąpieli saunowej ludzie biczują się witkami brzozowymi, co ma poprawić krążenie krwi.
BIOSAUNA, w której panuje temperatura 50-65 stopni przy wilgotności 20-40%. Stosuje się w niej aromaterapię i koloroterapię. Często sufit zbudowany jest z paneli cyklicznie zmieniających kolory. Nierzadko montowane są w niej telewizory/projektory na których wyświetla się spokojne obrazy np. głębię oceanu.
SAUNA ZIOŁOWA to inaczej sauna parowa z temperaturą 45-55 stopni i wilgotnością 40-80%, w której wraz z parą uwalniane są specjalne olejki eteryczne.