parallax background

Zasady poprawnego saunowania

 

Jak poprawnie saunować, by nie zrobić sobie i innym krzywdy?

Zasady poprawnego saunowania to ogół zachowań, dzięki którym saunowanie jest bezpieczne i komfortowe. Powstały one nie po to, aby utrudnić ludziom pobyt w saunach, lecz aby dać wskazówkę, w jaki sposób należy zachowywać się w saunie, aby osiągnąć maksymalne korzyści wynikające z zażywania takiej kąpieli. Oczywiście należy pamiętać, że istnieje szereg przeciwwskazań do korzystania z sauny. Najlepiej przed pierwszą wizytą w saunie skonsultować się z lekarzem.

 
 

Prawie w każdym obiekcie przy wejściu do strefy saunowej lub bezpośrednio przed wejściem do sauny wywieszona jest informacja mówiąca o tym, w jaki sposób poprawnie skorzystać z sauny. Niestety mało kto chce poświęcić chwilę na zapoznanie się z tą krótką instrukcją. Większość ludzi uważa, że doskonale wie, jak się saunuje. W szczególności w saunariach przy basenach lub w obiektach hotelowych można zaobserwować jak do sauny suchej wchodzi mężczyzna lub kobieta w stroju kąpielowym, w klapkach, trzymając w ręku zamiast ręcznika plastikową butelkę z wodą.

Nierzadko taki obraz saunujących utrwalany jest też przez środki masowego przekazu. W Internecie krąży cała masa zdjęć osób w saunie, którzy w prawie każdy możliwy sposób łamią zasady poprawnego saunowania. Dlatego warto poświęcić te kilka chwil i przyswoić sobie jakże proste zasady dzięki którym saunowanie stanie się dużo bezpieczniejsze oraz przyjemniejsze.

 
 

O ile regulamin saunarium nie stanowi inaczej, zaleca się stosowanie do poniższych zasad:

1. Aby osiągnąć oczekiwane rezultaty zaleca się korzystanie z sauny przynajmniej raz w tygodniu. Należy wtedy zarezerwować sobie odpowiednią ilość czasu (nie mniej niż 2 godziny).

2. Przed rozpoczęciem saunowania należy:

  • na około 2 godziny przed rozpoczęciem saunowania zjeść lekki posiłek
  • załatwić potrzeby fizjologiczne
  • rozebrać się nie zapominając o biżuterii, zegarkach i innych ozdobach w szczególności metalowych, gdyż mogą one spowodować poparzenie ciała
  • umyć dokładnie całe ciało pod prysznicem używając do tego mydła, a następnie dokładnie wytrzeć się do sucha
  • jeśli stopy są zimne, ogrzać je w ciepłej wodzie

3. Przed wejściem do sauny suchej należy zdjąć klapki i zostawić je na zewnątrz, następnie wejść do sauny i usiąść na odpowiednim dla siebie poziomie (im wyżej, tym cieplej). Należy pamiętać o tym, że całe ciało ma spoczywać na ręczniku, tak aby żadna jego część nie dotykała bezpośrednio siedziska. Dopuszcza się leżenie w saunie. Zaleca się odkrycie jak największej części ciała tak, by było ono wystawione na działanie temperatury i wilgoci. W saunie możemy spędzić nie więcej niż 15 minut.

4. Przed wejściem do sauny mokrej należy zdjąć klapki i wszelkie odzienie, nie zabieramy do środka ręcznika. Przed zajęciem miejsca w saunie mokrej korzystamy z węża z wodą i polewamy siedzisko i miejsce na nogi, a następnie siadamy wygodnie. Po zakończeniu saunowania spłukujemy ponownie miejsce, w którym siedzieliśmy.

5. Proces saunowania składa się z 3 faz:

  • Nagrzewanie (kąpiel saunowa).
  • Schładzanie (prysznic, basen z zimną wodą). Należy wziąć letni prysznic, a następnie zimny kierując strumień wody od stóp ku górze (w kierunku serca), a dopiero na końcu schładzamy głowę i kark. Jeżeli jest dostępna tzw. beczka z zimną wodą, przed skorzystaniem z niej należy opłukać ciało.
  • Odpoczynek – powinien trwać przynajmniej tyle, ile czasu spędziliśmy w saunie. W tej fazie istotne jest również uzupełnienie płynów!

Zaleca się powtórzenie całego procesu minimum trzykrotnie.

6. Przed opuszczeniem saunarium powinno się wydłużyć ostatni odpoczynek, aby pozwolić organizmowi wrócić do normalnej temperatury. Następnie należy wziąć prysznic bez użycia mydła lub żelu, aby otwarte pory skórne mogły oddychać.

 

 

Na podstawie powyższych sześciu punktów widać, że zasady te nie są skomplikowane, a wręcz bardzo łatwe do zapamiętania. W jednym z artykułów możecie przeczytać skąd wzięły się takie reguły. Dzięki temu uświadomicie sobie jak ważne jest przestrzeganie tych kilku punktów, czym może grozić ich lekceważenie, a przede wszystkim jakie korzyści z nich płyną.