parallax background

Akcesoria do sauny

 

Przedmioty takie jak np. zagłówek, chochle z cebrami, a także termometry z higrometrami to akcesoria do sauny, z których bardzo często korzystamy. Nie zastanawiamy się przy tym w jaki sposób uprzyjemniają one saunowanie. Oto kilka z nich:

KLEPSYDRA

Klepsydra - jest rodzajem zegara. Składa się zazwyczaj z dwóch szklanych baniek umieszczonych jedna nad druga, połączonych ze sobą rurką. Do odmierzania czasu służy zazwyczaj piasek, którego określona ilość przemieszcza się w określonym czasie z jednej banki do drugiej. Pomiary czasu klepsydrą cechuje mała dokładność. Klepsydry stosowane w saunie zwykle wykonywane są z drewna. Stanowią konstrukcję mocowaną do ściany za pomocą dwóch wkrętów, którą można obracać. Odmierzają czas seansu - standardowo 15 minut.

HIGROMETR

Higrometr - jest przyrządem służącym do pomiaru wilgotności. Wilgotność jest jednym z czynników, które wpływają na komfort korzystania z sauny. Higrometry dają możliwość dokładnego zbadania warunków jakie panują w kabinie. Wskazują one względną wilgotność powietrza w procentach w skali od 0 do 100. Na rynku dostępnych jest wiele modeli tego rodzaju akcesoriów. Mają one różny kształt oraz różne materiały wykończeniowe, jednak zdecydowanie wśród nich przeważa drewno.

ZAGŁÓWKI

Zagłówki - zagłówki do sauny przede wszystkim mają podnieść komfort użytkowników. Na rynku dostępnych jest wiele modeli zagłówków. Mogą tworzyć je cienkie, położone równolegle względem siebie deski, konstrukcje z lnianymi lub bawełnianymi poduszkami oraz ergonomiczne konstrukcje. Wykonuje się je z odpowiednich gatunków drewna, jak na przykład cedr czy osika.

CEBER

Ceber - jest naczyniem do przenoszenia płynów. Jako akcesoria do sauny służyć mogą zarówno klasyczne, wykonane z drewnianych klepek, jak i unowocześnione, ale nawiązujące do tradycyjnych - z plastikowym wkładem, który zapobiega przeciekaniu wody. Coraz częściej można spotkać także cebry wykonane z aluminium czy ze stali. Zwykle pojemność cebra używanego w saunie waha się między 4 a 5 litrów. W cebrze można przechowywać wodę przygotowaną do polewania kamieni lub też moczyć w nim witki, jeśli są używane w trakcie seansu.

CHOCHLE

Chochle - do wygodnego polewania kamieni oraz dozowania wody stosowane są chochle. Tutaj wybór również jest duży. Można wybrać chochlę z drewna, aluminium czy też stali. Producenci starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom i proponują coraz to nowe kolory chochli oraz zdobienie uchwytów.

NAWILŻACZE

Nawilżacze - coraz częściej na saunach można także zobaczyć nawilżacze powietrza. Umieszcza się je na piecu, pomiędzy kamieniami i nie mogą dotykać elementów grzejnych. Naczynie napełnia się wodą, która gdy kamienie oraz nawilżacze się nagrzeją, będzie parować, co pomoże utrzymać komfortową wilgotność w kabinie. Do wody można także dodać olejek zapachowy i cieszyć się aromaterapią w trakcie seansu.

 

 
 
X