Z dnia na dzień jesteśmy coraz bardziej zabiegani, ciężko nam wepchnąć wszystkie obowiązki w napięty grafik dnia, nie mówiąc już o wygospodarowaniu czasu na relaks czy sen. Taki tryb życia przyczynia się do problemów zdrowotnych zarówno po stronie fizycznej jak i psychicznej. Coraz więcej osób, które żyją w stresie, odczuwają zmęczenie lub ból kręgosłupa decydują się na relaks w kapsule floatingowej. Godzina snu w izolacji od otoczenia porównywalna jest z czterema godzinami normalnego snu. Dodatkowo po takiej sesji człowiek czuje się odprężony i zrelaksowany.
Co to jest kapsuła floatingowa?
Kapsuła floatingowa (kapsuła odpływowa, kapsuła sensoryczna, kapsuła deprywacyjna) to urządzenie przypominające swym wyglądem ogromny bagażnik dachowy na samochód. W rzeczywistości jest to ogromna zamknięta wanna, która wypełniona jest wodą z solą EPSOM. Po wejściu do niej, należy się położyć na plecach i odciąć się od wszelkich bodźców zewnętrznych. Dzięki dużemu zasoleniu (porównywalne z Morzem Martwym) ciało samo unosi się na wodzie. W trakcie sesji floatingu czyli terapii ograniczonej stymulacji środowiskowej, w kapsule panuje głęboka cisza, spokój, błogie ciepło oraz stan zbliżony do stanu lewitacji, co wywołuje odczucia podobne do tych, których doświadcza dziecko w łonie matki. Osoba przebywająca w kapsule nie odczuwa jakichkolwiek bodźców działających na zmysł słuchu, wzroku, dotyku czy też powonienia, dzięki czemu jej mózg relaksuje się i osiąga stan głębokiej medytacji, nie musi także kontrolować pracy mięśni. Wytwarzane są ogromne ilości serotoniny i endorfin (hormonów szczęścia). Ponadto terapia powoduje, że redukowany jest hormon stresu, co umożliwia pełną relaksację.
Głębokość wody, to około 30 cm, zatem osoby niepotrafiące pływać powinny czuć się bezpiecznie. Temperatura wody zbliżona jest do temperatury ciała, przez co człowiek odczuwa komfort termiczny.
Sesje floatingowe stosowane są w sporcie od lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Oprócz zwykłej odnowy biologicznej, przyspieszają one proces powrotu do zdrowia po kontuzjach. Unoszenie się na wodzie odciąża kręgosłup i stawy, znikają także napięcia mięśniowe. Korzystanie z tego rodzaju zabiegów może przyczynić się do obniżenia ciśnienia krwi i ustabilizowania układu hormonalnego.
W niniejszym artykule wspominamy o kapsule czyli o wolnostojącym urządzeniu. Niektóre obiekty posiadają w swej ofercie kabiny. Różnica polega na tym, że poprzez kabinę rozumie się coś w rodzaju pomieszczenia, coś na wzór małego pokoju, który wypełniony jest roztworem.
Ciało i umysł
Jak już wspomnieliśmy wcześniej sesje floatingu mają pozytywny wpływ na organizm człowieka. Korzystnie wpływają one na sferę psychiczną, jak i zdrowie fizyczne. Poprzez wyciszenie organizmu możemy pozbyć się lęków i fobii. Jednorazowa sesja porównywalna jest 4 godzinami snu. Problemy z koncentracją czy nauką są również wskazaniem do skorzystania z takiej terapii. Wpłynie ona pozytywnie na kreatywność, doda energii i zwiększy witalność. Osoby zmagające się z nerwicą mogą liczyć na osiągnięcie spokoju ducha i harmonii.
Sesje floatingu sprawdzą się na pewno, jeśli cierpimy na bóle różnego pochodzenia (w tym bóle pleców u kobiet w ciąży). Sprawdzą się jako dopełnienie rehabilitacji po wszelkiego rodzaju urazach, kontuzjach, złamaniach. Przyniosą odprężenie po zwykłym przemęczeniu fizycznym. Relaksujące unoszenie się na wodzie może ułatwić odchudzanie i oczyszczanie organizmu z toksyn.
Przeciwwskazania
Korzystanie z kabin lub kapsuł floatingowych ma bardzo niewiele przeciwwskazań i wydają się one być dość logiczne. Przede wszystkim nie powinny korzystać z takiego zabiegu osoby, które mają jakiekolwiek uszkodzenia skóry (zranienia, otwarte rany, w tym pooperacyjne, otarcia) oraz z nowotworem skóry. Także osoby, które cierpią na poważne choroby psychiczne (psychozy, depresje), epileptycy nie powinni być dopuszczeni do przebywania samotnie w takiej zamkniętej przestrzeni. Naturalnym przeciwwskazaniem wydają się być wszelkiego rodzaju infekcje. Przed rozpoczęciem sesji powinno się zachować abstynencję od wszelkiego rodzaju używek odurzających (w tym alkoholu). W przypadku kobiet nie zaleca się korzystania z floatingu w czasie menstruacji, a także w pierwszym trymestrze ciąży.
Jak się przygotować?
Korzystanie z sesji floatingowej nie wymaga specjalnego przygotowania. Praktycznie nie różni się niczym od wizyty na basenie. Wystarczy wziąć ze sobą kąpielówki (strój kąpielowy), klapki, ręcznik i przybory higieniczne (np. żel pod prysznic). W zależności od obiektu, niekiedy pomieszczenie z kabiną i łazienką jest zamykane i dostępne wyłącznie dla klienta korzystającego z floatingu, stąd też nie ma obowiązku zakładania stroju. Przed skorzystaniem z usługi dobrze jest powstrzymać się od spożywania obfitych posiłków, a także odłożyć spożycie alkoholu i innych środków mogących powodować zaburzenia percepcji. W związku z tym, że podczas zabiegu ciało ma styczność z roztworem wody z solą dobrze jest zachować minimum dwudniowy odstęp po goleniu lub depilacji.