parallax background

Aquapark Reda

 

S ezon wakacyjny już za nami, ale pozostaniemy jeszcze w temacie wypoczynku. W tym roku większość rodaków postanowiło spędzić urlop nad polskim morzem. My także udaliśmy się do Trójmiasta, gdyż chcieliśmy m.in. sprawdzić chwalony przez wiele osób aquapark w Redzie, ze szczególnym uwzględnieniem strefy saunowej. W pewną sierpniową środę udaliśmy się późnym popołudniem do Aquaparku Reda. Mieliśmy wyłącznie 4 godziny na sprawdzenie atrakcji w całym obiekcie, lecz z wiadomych względów skupiliśmy się na strefie Aqua Spa & Saunarium.

W Saunarium Aquaparku Reda znajdziemy 5 suchych saun, w tym największa na Pomorzu sauna eventowa dla 70 osób oraz dwie łaźnie parowe. Przez cały tydzień, co godzinę, w Saunie Kaszubskiej odbywają się seanse zapachowe. Na szczególną uwagę zasługuje natomiast Sauna Leśna z relaksującym aromatem brzozy. Ze względu na stosunkowo niską temperaturę, w saunie tej odbywają się seanse z misami tybetańskimi. Po seansie można skorzystać z groty lodowej oraz basenu schładzającego, w którym woda ma temperaturę ok. 8 stopni Celsjusza. Gdy już się schłodzimy, możemy położyć się na leżakach w wypoczywalni i podziwiać duże akwarium rafowe.

Pobyt w Aquaparku Reda

Po przyjeździe na miejsce kupiliśmy bilet wstępu za kwotę 90 zł od osoby, który uprawniał nas do skorzystania z atrakcji aquaparku i saunarium bez limitu czasowego. Na strefę Aqua Spa & Saunarium weszliśmy od strony Aquaparku. Nie będziemy opisywać naszych wrażeń z pobytu w każdej ze stref, gdyż to nie miejsce na to. Możemy jednak napisać w dużym skrócie, że strefa Aqua Spa & Saunarium odbiega dość znacznie jakościowo od reszty Aquaparku (na korzyść strefy Aqua Spa & Saunarium oczywiście). Czuliśmy się tak, jak gdyby to były dwa osobne obiekty, o zupełnie różnych standardach. Po przejściu przez bramki podeszła do nas pani z obsługi i zapytała, czy jesteśmy tu pierwszy raz, po czym oprowadziła nas po całej strefie, pokazała wszystkie sauny i wyjaśniła zasady saunowania, które są też opisane na plakacie zaraz przy wejściu. Skorzystaliśmy z przebieralni i nie wiedząc, czy zdążymy na seans udaliśmy się do Sauny Kaszubskiej. Na szczęście się udało. Pierwszy seans z kryształami mentolowymi prowadziła Saunamistrzyni Monika. Po jego zakończeniu wyszliśmy z sauny, usiedliśmy na leżakach na tarasie i zamieniliśmy kilka zdań. Poznaliśmy także Wojtka, który razem z Moniką w tym dniu opiekowali się gośćmi Saunarium. Kolejny seans zwany oczyszczającym prowadzony był przez obu saunamistrzów. Wtedy przekonaliśmy się o potencjale pieca w Saunie Kaszubskiej. Monika z Wojtkiem równomiernie dogrzewali wszystkich saunowiczów. Był to najgorętszy seans, w którym mieliśmy okazję uczestniczyć. Ostatni seans, w którym wzięliśmy udział przeprowadził Wojtek. Był to seans balansujący. W naszej ocenie temperaturowo bliższy był nam seans ostatni (nie lubimy bardzo gorących naparzań). Niemniej jednak ceremonia na cztery ręce była bardzo przyjemna dla oka, byliśmy częściej smagani gorącym powietrzem, przez co efektywność była dużo większa. Widać było, że Monika z Wojtkiem wzajemnie siebie uzupełniają dając z siebie po 100%. Jako, że czas nieubłaganie dobiegał końca, zrezygnowaliśmy z seansu z misami tybetańskimi, aby móc skorzystać z innych saun i wyrobić swoją własną opinię.

 

 
 
 

Atrakcje Aqua Spa & Saunarium

Sauna Kaszubska - zewnętrzna sauna eventowa z centralnie ustawionym piecem, w której ławki ułożone są z czterech stron dookoła pieca. Na dwóch ścianach znajdują się podłużne okna, przez które do pomieszczenia wpada światło. Nocą natomiast Sauna Kaszubska pokazuje swoje drugie (znacznie lepsze) oblicze. Zamontowane pod ławkami kolorowe oświetlenie tworzy niesamowity klimat.

Sauna Bursztynowa - jest to największa wewnętrzna sauna sucha wykonana z jodły kanadyjskiej. Panuje w niej temperatura powyżej 90°C. Jak sama nazwa wskazuje, dzięki podświetlanym panelom otaczającymi górne części ścian, kolorystyka jest bursztynowa. Umiarkowane oświetlenie sprzyja wyciszeniu.

Sauna Solna - malutka sauna sucha, w której panuje stosunkowo niska temperatura. Polecamy ją szczególnie osobom, które nie lubią wysokich temperatur. Tylna ściana sauny pokryta jest bryłami halitu, który posiada właściwości zdrowotne. Więcej o zaletach halitu możecie poczytać TUTAJ .

Sauna fińska - tradycyjna sauna sucha, o bardzo wysokiej temperaturze (ok. 100 st. C), jedna z najgorętszych saun w Aquaparku Reda.

Sauna Leśna - przepiękna sauna, w której po wejściu czuć zapach brzozy. Na tle tylnej ściany umieszczonych jest kilka prawdziwych konarów brzozowych. W naszej opinii jest to idealne miejsce do relaksu po ciężkim dniu. Podobnie jak w Saunie Solnej panuje tu niższa temperatura (ok 60 stopni Celsjusza)

Łaźnia Bałtycka i Łaźnia Śródziemnomorska - dwie łaźnie parowe, w których panuje temperatura około 50 st C, a wilgotność sięga 100%. Jedyne, co różni te dwie sauny poza kształtem, to unoszący się w nich zapach. W Łaźni Bałtyckiej możemy poczuć zapach japońskiej mięty, natomiast w Śródziemnomorskiej zapach pomarańczy, przez co możemy się poczuć jak na egzotycznych wakacjach. My mogliśmy skorzystać jedynie z Łaźni Śródziemnomorskiej, gdyż ta druga była tymczasowo zamknięta.

Grota lodowa - pomieszczenie, w którym dzięki chłodnej mżawce znajdziemy ukojenie po gorącym seansie. Osoby, którym nie wystarcza orzeźwiający deszczyk mogą skorzystać z lodopadu i zrobić okład z lodu. Po wejściu do pomieszczenia warto zwrócić uwagę na oznaczenie przycisków, gdyż są one identyczne i różnią się jedynie kolorem. Jeden z nich jest niebieski i uruchamia natrysk z góry, a drugi jest czerwony i uruchamia alarm. Warto więc nie niepokoić niepotrzebnie obsługi :)

Bania schładzająca - duży basen, w którym temperatura sięga 8 stopni Celsjusza. Wchodzi się do niego po schodkach, stopniowo zanurzając się w zimnej wodzie.

Oprócz tego na terenie saunarium możemy zakupić wodę lub soki owocowe, peeling, z którego możemy skorzystać w łaźni parowej (oprócz seansu z peelingiem) lub wypożyczyć ręcznik.

 

 
 
 

Czy polecamy?

Aqua Spa & Saunarium w Aquaparku Reda jest obiektem wartym odwiedzenia. Dzięki wielu różnorodnym saunom każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Osoby, które rozpoczynają swoją przygodę z saunowaniem na pewno nie będą się czuły zagubione. Uprzejma obsługa chętnie oprowadza po obiekcie i tłumaczy ZASADY POPRAWNEGO SAUNOWANIA. Każdy gość będzie wiedział jak ma się zachować oraz w jaki sposób korzystać z poszczególnych saun. W porównaniu z obiektami zlokalizowanymi na południu Polski, nie da się nie zauważyć różnicy w ilości gości. W Redzie jest ich zdecydowanie mniej. Nie wiemy, czy wynikało to z faktu, że byliśmy tam w środku tygodnia, czy z samej pogody - było upalne lato, natomiast początkujący saunowicze powinni się dzięki temu czuć swobodnie. Saunarium jest nowoczesne i dużo lepiej wykonane niż reszta aquaparku. Ekipa saunamistrzów, z którymi mieliśmy okazję porozmawiać, to bardzo sympatyczni ludzie. Widać, że to co robią jest ich pasją, a nie tylko pracą. Aqua Spa & Saunarium w Aquaparku Reda pełni bardzo ważną rolę w budowaniu świadomości poprawnego saunowania dla mieszkańców północnej Polski oraz turystów. Żeby jednak nie było, że tylko zachwycamy się tym obiektem, znaleźliśmy kilka minusów. Z pewnością należy do nich niezbyt ciekawy widok z okien Sauny Kaszubskiej (na nowo powstające osiedle tuż obok Aquaparku). W szczególności jednak brakowało nam dużego zewnętrznego jacuzzi na tarasie wypoczynkowym, choć jest miejsce, w którym mogłoby się ono znaleźć (zamiast ozdobnych donic z zielenią). Podsumowując, nasz 4-godzinny pobyt zaliczamy do udanych. Serdecznie dziękujemy Monice i Wojtkowi za mile spędzony czas i życzymy im i reszcie ekipy wytrwałości w dalszym budowaniu tego wspaniałego miejsca! Naszych czytelników zachęcamy do odwiedzenia Aquaparku Reda, gdy tylko będą gdzieś w pobliżu.

 

 
 
X