parallax background

Dziecko w saunie

 

Kiedy jest najlepszy moment na pierwszą wizytę dziecka w saunie?

W ielu saunujących rodziców chce zarazić swoją pasją dzieci. Opinie na temat oddziaływania warunków panujących w saunie na organizm młodego człowieka są podzielone. W wielu krajach europejskich w seansach saunowych uczestniczy się całymi rodzinami. Mieszkańcy Skandynawii zabierają na saunę nawet półroczne dzieci. Jednak lekarze odradzają zabieranie tak małych pociech do sauny. Najlepiej poczekać z tym przynajmniej do ukończenia przez pociechę trzeciego roku życia, gdyż dopiero wtedy układ odpornościowy jest w pełni wykształcony. Zmniejsza się ryzyko infekcji skórnych, jakie mogłyby się rozwinąć w ciepłym i wilgotnym otoczeniu. Oczywiście przed wizytą dziecka w saunie warto skonsultować się z pediatrą, który oceni czy seans nie będzie szkodliwy dla pociechy.

 
 
 
 

Jak nauczyć dziecko saunowania ?

Jeżeli nie ma żadnych przeciwwskazań można zabrać dziecko do sauny. Nie należy jednak go do tego zmuszać, gdyż można je do tego zniechęcić. Coraz więcej obiektów saunowych ma w ofercie atrakcje dla najmłodszych, na przykład zabawy wodne. Warto także zabrać ulubione zabawki pociechy oraz rozważyć zaproszenie kogoś, z kim dziecko lubi przebywać i mógłby pomóc w opiece nad nim. Pierwsza wizyta dziecka w saunie powinna być krótka – zalecana jest jedna sesja trwająca około 1,5 minuty. W trakcie kolejnych można przedłużać stopniowo ich czas. Pociecha powinna siedzieć na najniższych ławkach (są tam najłagodniejsze warunki). W trakcie seansu trzeba bacznie obserwować jej reakcje i niezwłocznie reagować, gdy coś zaniepokoi. Po wyjściu z kabiny nie należy gwałtownie schładzać ciała dziecka. Odpowiedni będzie prysznic w wodzie o temperaturze wynoszącej około 30ºC. Warto pamiętać, aby nie przesadzać z ilością wizyt pociechy w saunie. Maksymalnie mogą to być dwa seanse w tygodniu. Można rozważyć także zabranie dziecka do sauny, w której są łagodniejsze warunki, np. sauny na podczerwień, biosauny (o obniżonej temperaturze) lub sauny solnej.

 
 

Seanse saunowe dla dzieci

Ciekawym pomysłem na wprowadzenie dziecka w świat saunowania jest udział w seansach saunowych przeznaczonych dla najmłodszych. Wiele obiektów saunowych coraz częściej przygotowuje seanse dedykowane małym saunowiczom. Zwykle na początku saunamistrz przedstawia dzieciom teorię, czyli tłumaczy podstawowe zasady poprawnego saunowania, a następnie rozpoczyna seanse z atrakcjami. Dzieci reagują bardzo pozytywnie na osobę saunamistrza w przebraniu ulubionej postaci z bajki, która macha ręcznikiem. Często seanse urozmaicane są projekcją filmu animowanego lub pokazem cyrkowym. W trakcie przerw między seansami urozmaica się czas m.in. przez rysowanie, czytanie bajek, zabawy w jacuzzi, itp. Z pewnością duży wpływ na odbiór przez najmłodszych takich seansów ma obecność innych dzieci. Mogą razem się bawić i świetnie spędzać czas.

 
X