Z sauny korzystać mogą tylko osoby zdrowe - fakt
Przed pierwszą wizytą w saunie warto skonsultować się z lekarzem, gdyż szereg chorób stanowi przeciwwskazanie do korzystania z sauny. Są to przede wszystkim choroby układu krążenia, przewlekłe choroby wyniszczające organizm, ostre postaci chorób skórnych. Często pojawia się mit, że warto skorzystać z sauny w czasie przeziębienia lub infekcji. „Wygrzanie się” ma pomóc zwalczyć jednostkę chorobową, a tymczasem wizyta w saunie powoduje gorsze samopoczucie i osłabienie.
Najlepszym strojem do sauny jest kostium kąpielowy - mit
Stroje kąpielowe wykonane są zazwyczaj ze sztucznych materiałów, które nie są przystosowane do warunków jakie panują w saunie. Mogą powodować poparzenia ciała. Z materiału pod wpływem temperatury oraz wilgoci mogą wydzielać się substancje, które powodują przykry zapach. Najlepiej saunować nago lub okrywając miejsca intymne ręcznikiem.
Kąpiele w saunie odchudzają – mit
Niestety sauna nie jest magicznym środkiem odchudzającym. Podczas seansu można stracić około 4% masy ciała, jest to jednak strata tymczasowa, związana z utratą wody. Po uzupełnieniu płynów waga powraca do poprzedniego stanu. Korzystanie z sauny nie ma również wpływu na redukcję tkanki tłuszczowej. Realnie wpływającym na odchudzanie działaniem kąpieli saunowych jest znaczne przyspieszenie metabolizmu. Można zatem stosować kąpiele saunowe jako kurację wspomagającą odchudzanie, ale nie może ona zastępować ćwiczeń lub odpowiedniej diety.
Sauna wpływa na zredukowanie cellulitu – fakt
Na redukcję cellulitu wpływa korzystanie z sauny infrared (na podczerwień). W tego typu saunach stosowane jest promieniowanie cieplne, które wnika w skórę, pobudzając przy tym krążenie.
Wizyta w saunie jest dobra na kaca - mit
Nie należy korzystać z sauny po spożyciu alkoholu. Organizm jest odwodniony, wypłukane są z niego składniki mineralne. Kąpiel saunowa dodatkowo pogłębi ten stan. Może to doprowadzić do skrajnego odwodnienia organizmu oraz niebezpiecznego obciążenia nerek.
Sauna pomaga w walce z trądzikiem – fakt
Korzystanie z sauny jest polecane osobom z trądzikiem ora zatopowym zapaleniem skóry. W trakcie seansu odblokowują się zatkane gruczoły łojowe, co zmniejsza stany zapalne oraz redukuje krostki. Należy jednak zwrócić uwagę na odpowiednią higienę po seansie.
Do sauny można wchodzić od razu po kąpieli w basenie - mit
Do sauny powinno wychodzić po skorzystaniu z prysznica i dokładnym osuszeniu ciała. Nie należy wchodzić do sauny bezpośrednio po kąpieli w basenie, gdzie jest chlorowana woda. Po pierwsze zakłóci to proces wypacania się - w pierwszej kolejności będzie odparowywała woda, która znajduje się na skórze. Po drugie chlor w trakcie kąpieli saunowej będzie się ulatniał i tworzył przykry zapach.
Sauny są powszechnie dostępne - fakt
Coraz częściej można spotkać obiekty saunowe dostępne publicznie. Mogą być to obiekty samodzielne, działające przy aquaparkach/basenach lub też w obiektach sportowych. Ceny są coraz bardziej przystępne i sauny przestają kojarzyć się z luksusowymi zabiegami, a stają się codziennością. Należy także wspomnieć o tym, że obecnie saunę możemy mieć także we własnym domu lub ogródku.