Jakie kamienie będą odpowiednie?
Kamienie do pieca saunowego są stosowane w celu zachowania w kabinie właściwej temperatury oraz wilgotności powietrza. Ze względu na specyfikę ich użytkowania - cykle nagrzewania, polewania wodą i odparowywania muszą mieć możliwość kumulowania w sobie dużej ilości ciepła oraz być odporne na ogromne skoki temperatury. Kamienie powinny mieć wysoką gęstość i jednolitą strukturę. Odpowiednia średnica kamieni mieści się między 4 a 20 cm. Drobniejsze mogłyby zatykać kanały i powodować powstawanie dymu. Najbardziej popularnymi minerałami używanymi w piecach saunowych są: jadeit, talkohlorit oraz szkarłat kwarcyt. Są to minerały o wysokiej gęstości, która zapewnia im dobrą wytrzymałość. Jadeit oraz szkarłat kwarcyt dodatkowo mają właściwości prozdrowotne - wpływają na regulację ciśnienia krwi oraz redukcję poziomu stresu. Z kolei talkohlorit uwalnia w trakcie ogrzewania enzymy, które wpływają w pozytywny sposób na przemianę materii i wspierają układ odpornościowy.
Zużywanie się kamieni
Kamienie pozwalają także zaoszczędzić energię - jeżeli ich powierzchnia szybko i mocno się nagrzewa. Umożliwia to odpowiednie nagrzanie sauny w krótkim czasie. Ogrzewane i schładzanie kamieni powoduje powstawanie na ich powierzchni mikropęknięć. Z czasem prowadza one do ich kruszenia. Jako maksymalny czas trwałości kamieni określa się 2 lata dla domowej sauny. W saunariach wymiana musi być oczywiście dużo częstsza - co około 600-700 godzin pracy pieca. Jeśli pojawi się na nich rdzawy kolor albo biały nalot lub też staną się zbyt miękkie i zaczną się kruszyć należy je wymienić. Zużyte kamienienie mogą stanowić niebezpieczeństwo - w trakcie polewania ich wodą razem z parą unoszą się drobinki. Gdy są one wdychane razem z powietrzem mogą osadzać się w płucach i prowadzić do poważnych dolegliwości. Trzeba także zwracać uwagę na czas nagrzewania się sauny. Jeżeli znacznie się wydłużył może to znaczyć, że kamienie utraciły swoje właściwości i należy zakupić nowe. Przestarzałe kamienie mogą doprowadzić do przegrzania oraz przepalenia grzałek. Okruchy jakie powstają w procesie kruszenia się, zatykają szczeliny w piecu i uniemożliwiają przepływ powietrza. Bardzo istotne jest niedopuszczenie do tych zdarzeń, gdyż powodują zniszczenie urządzeń, co uniemożliwia korzystanie z sauny oraz generuje duże koszty napraw. Wymiana kamieni jest znacznie mniej kosztowna niż ewentualne koszty naprawy lub wymiana grzałek albo pieca, dlatego też dbając o własny komfort oraz bezpieczeństwo powinno się wymieniać je regularnie. Istotna jest także konserwacja kamieni - ich czyszczenie oraz sprawdzanie czy nie mają nadmiernych pęknięć.
Kamienie w saunie fińskiej
Kamienie są jednym z najistotniejszych elementów w saunie fińskiej, dlatego warto zadbać o ich stan, aby mogły spełniać swoją funkcję oraz aby cały piec działał poprawnie. Świeże kamienie wytwarzają obfitą parę, która zapewnia lepsze warunki. Pozwala to w pełni korzystać z jej właściwości.