parallax background

Nietypowe sauny

 

W iększość z nas zna podstawowe rodzaje saun, z jakimi możemy najczęściej spotkać się w saunariach – parowa, sucha, mokra czy infrared. Są jednak na świecie sauny nietypowe, rzadko spotykane, zapewne jedyne w swoim rodzaju, które zapewnią nam seans z wieloma wrażeniami. Przedstawiamy kilka saun, które naszym zdaniem mogą niewątpliwie zaciekawić niejednego saunowicza.

Sauna Tram – TraMilano

MEDIOLAN, WŁOCHY

Tram Sauna znajduje się w środku parku GQ Termemilano (kompleks łaźni termalnych wraz ze SPA, zanurzonych pozostałościach murów hiszpańskich z pierwszej połowy XVI wieku). Jest to pierwsza biosauna na świecie która mieści się w historycznym tramwaju Carrelliad. Została stworzona i wykonana przez lokalnych projektantów z myślą, że transport publiczny powinien być bardziej relaksujący. Niestety miasto nie zaakceptowało sauny tramwajowej, która faktycznie przewoziła pasażerów, dlatego jest częścią Termemilano.

 

 
 

 
 
 

Sauna Gondola

YLLÄS, FINLANDIA

Jedyna na świecie gondola saunowa znajduje się w kraju, w którym na jedno gospodarstwo domowe przypada średnio jedna sauna – mowa tu oczywiście o Finlandii. Ta nietypowa sauna jest obsługiwana przez Sport Resort Ylläs i biegnie na 2-kilometrowym wyciągu, który prowadzi narciarzy ze stacji bazowej na szczyt Ylläs, o wysokości 719 m.n.p.m. Korzystanie z niej jest możliwe tylko po godzinach dostępności stoku. Przejazd trwa 20 minut.

 

 
 

 
 
 

Największa na świecie sauna publiczna

SANDHORNØYA, NORWEGIA

Największa na świecie publiczna sauna znajduje się w mroźnym Kręgu Podbiegunowym, na odległej plaży w Sandhornøya. To malownicze miejsce, w którym szczęśliwi mieszkańcy i zmęczeni podróżnicy mogą się zrelaksować, pocić i wydalić toksyny, podziwiając piękne Morze Arktyczne. Sauna znajduje się na małej wyspie na obrzeżach miasta Bodø i może pomieścić ponad 100 osób. Pokój w kształcie piramidy oferuje swoim gościom miejsca do siedzenia w stylu amfiteatru, z dostępem do sąsiedniego baru na lekkie przekąski. Co ciekawe, sauna ta jest częścią wyjątkowego projektu kulturalnego o nazwie SALT - jest częściowo festiwalem muzycznym, częściowo przenośnym projektem artystycznym i częściowo parkiem rzeźb, wraz z unikatowo zaprojektowanymi budynkami inspirowanymi tradycyjnym norweskim fiskehjeller.

 

 
 

 
 
 

Bursztynowa sauna

POŁĄGA, LITWA

Jest to największa na świecie bursztynowa sauna, do której budowy zużyto aż 3 tony tego surowca. Znajduje się ona w ATOSTOGŲ PARKAS. Może pomieścić 15 osób i swoim wyglądem nawiązuje do bursztynowej komnaty. Zbudowanie jej zajęło rok, jej powstanie opiera się o prace niemieckich naukowców z uniwersytetu w Hamburgu, którzy udowodnili zdrowotny wpływ bursztynu na procesy metaboliczne człowieka. Sauna jest ogrzewana m.in. promieniami podczerwonymi, które przy współdziałaniu z naturalnym bursztynem powodują wydzielanie się z minerału kwasu bursztynowego o właściwościach leczniczych.

 

 
 

 
 
 

Ganbanyoku

WARSZAWA, POLSKA

W Japonii łóżko do Ganbanyoku jest najbardziej cenionym i popularnym rodzajem sauny skalnej. Ganbanyoku wykorzystuje unikalne i potwierdzone badaniami klinicznymi właściwości płyt skalnych wytwarzanych z czarnej krzemionki wulkanicznej (Black Silica) wydobywanej tylko w nielicznych kamieniołomach na japońskiej wyspie Hokkaido. Ganbanyoku przyspiesza metabolizm, działa przeciwstarzeniowo, poprawia odporność, jest naturalnym antydepresantem. Mimo tego, że aktualnie w Polsce nie znajduje się ona tylko w Studio Sante w Warszawie, jest rzadko spotykanym obiektem, zdecydowanie wartym uwagi.

 

 
 

 
 
X