parallax background

Peeling w saunie jako forma urozmaicenia saunowania

 

W iele osób jest nieświadomych, jak maksymalnie wykorzystać czas spędzony w saunie - tak, aby podczas seansu nie tylko korzystać z dobroczynnych właściwości sauny, ale również z działania dodatkowych produktów pielęgnacyjnych, takimi jak balsamy, maseczki czy peeling.

Co to jest peeling?

Peeling to nic innego, jak po prostu powierzchniowe kosmetyczne złuszczanie naskórka na ciele. Jest to zabieg polegający na usunięciu zanieczyszczonej i zniszczonej wierzchniej warstwy martwego naskórka poprzez złuszczenie. Następstwem tego jest pobudzenie skóry do produkcji nowych komórek. Stosowany jest zarówno w kosmetyce, jak i dermatologii. Peeling najlepiej stosować regularnie. Sprawi on, że skóra będzie młodsza i piękniejsza. Stanie się lepiej ukrwiona, bardziej elastyczna, poprawi się jej koloryt i co najważniejsze – będzie gładsza.

 
 

Przeciwwskazania do stosowania peelingu

Niestety nie każdy może skorzystać z peelingu. Przeciwwskazaniem może być skóra skłonna do alergii – (drobinki peelingujące mogą ją podrażniać) oraz wszelkie stany zapalne skóry, jej uszkodzenia, alergia na jakiekolwiek składniki zawarte w produkcie, zakażenia wirusowe bądź grzybicze, czy nawet opryszczka. Pamiętajmy, że przeciwwskazaniem do stosowania peelingów mechanicznych jest także trądzik młodzieńczy (może zaostrzać stany zapalne!) oraz cera płytko unaczyniona. Zabiegi złuszczające nie są też polecane przed opalaniem, ponieważ skóra jest po nich bardziej podatna na promieniowanie UV. Peelingi nie powinny być wykonywane bezpośrednio po depilacji, gdyż może to doprowadzić do podrażnienia.

 

 
 
 

Jak stosować peeling w trakcie saunowania?

Jeśli regulamin obiektu nie zabrania używania własnych kosmetyków, można użyć przygotowanego przez siebie specyfiku. Peeling nakładamy na skórę (zaczynając od stóp) i okrężnymi ruchami masujemy w kierunku dosercowym. Omijamy okolice oczu i czoła, miejsca intymne i miejsca zranień i podrażnień.

Gdy w saunie organizowane są seanse z peelingami zazwyczaj ławki są obłożone płachtami materiału zabezpieczającymi drewno przed działaniem mieszanki peelingowej. Trzeba zwracać jeszcze większą niż zwykle uwagę na to, żeby żadną częścią ciała nie dotykać desek oraz żeby peeling nie zsypywał się z nas na deski, tylko na ręcznik. Z peelingów można korzystać także w saunie parowej - po zakończonym zabiegu zdecydowanie łatwiej posprzątać po sobie miejsce spłukując je wodą.

 
 

Jak samemu zrobić peeling do sauny?

Podstawowe składniki, to sól lub cukier (lub oba te składniki zmieszane ze sobą) rozrobione z różnego rodzaju olejkiem lub oliwą. Aby nadać peelingowi aromatu i dodatkowych właściwości można użyć np. pomarańczy, cytryny, limonki lub olejków eterycznych. Owoc wystarczy zetrzeć na tarce (najdrobniejsze oczka) oraz dodać odrobinę soku aby peeling był bardziej wilgotny. W zależności od użytych składników peeling zyskuje dodatkowe właściwości - o tym, jakie korzyści przyniosą nam poszczególne olejki eteryczne można przeczytać tu. Aby zrobić swój własny peeling, należy zmieszać około 1.5 łyżki oleju i dosypywać cukier lub sól, tak aby kryształki nie pływały swobodnie w oleju oraz aż przestaną tworzyć się olejowe kałuże na powierzchni. Później można dodać sok z cytrusów czy olejek eteryczny. Ciekawą alternatywą jest również peeling miodowy czy kawowy - przepis można znaleźć tu,tu, oraz tu.

 

 
 
 

Peeling solny a cukrowy

W zależności od tego, jaki efekt chcemy uzyskać po zabiegu możemy użyć cukru lub soli. Peeling z cukru zdecydowanie bardziej nawilży i zmiękczy skórę, sprawi że będzie widocznej gładsza i odżywiona, bez dodatkowych podrażnień. Z kolei peeling solny wykazuje działanie oczyszczające, przeciwzapalne i odkażające. Może być stosowany zarówno do twarzy jak i do ciała - zapewni odblokowanie porów, co poprawi wchłanianie aktywnych substancji zawartych w preparatach kosmetycznych oraz pomoże w walce z cellulitem na udach czy pośladkach.