W izyta w saunie może być dla naszych włosów prawdziwym wyzwaniem - od dawna już wiadomo, że wysoka temperatura działa na nie negatywnie. Powoduje ona rozchylanie łusek włosów, co wywołuje ich wysuszanie i łamliwość. Zjawisko to można jednak pożytecznie wykorzystać, gdyż dzięki temu skuteczniej będą wchłanianie substancje odżywcze, zawarte w maseczkach i odżywkach. Jeśli bardzo nam zależy na kondycji włosów, warto przemyśleć kwestie opisane poniżej.
Wybór sauny
Wybierając między sauną parową a sauną suchą, więcej litości dla włosów okaże właśnie parowa. Środowisko wilgotne jest korzystniejsze niż suche, jednak i tu należy zachować umiar. Większa wilgotność powietrza może prowadzić do puszenia i elektryzowania się włosów. Z kolei po wizycie w saunie fińskiej nasze włosy mogą zostać pozbawione naturalnych nawilżających olejków, co spowoduje zmatowienie, łamliwość i kruchość włosów. Takie warunki mogą być również bodźcem do wytwarzania więcej wydzieliny przez gruczoły łojowe. Konsekwencją będzie częstsze przetłuszczanie włosów. W saunie suchej warto zabezpieczyć włosy ręcznikiem lub czapką saunową (można o nich przeczytać w tym poście), co nie jest potrzebne w saunie mokrej.
Odpowiednia pielęgnacja w trakcie i po seansie
W dobrych saunariach o wysokim standardzie często oferowane są specjalne odżywki, szampony i maski do włosów. Warto z nich skorzystać, w celu zaoszczędzenia czasu, jednak nie jest to koniecznie. Naturalne, skuteczne produkty pielęgnacyjne możemy znaleźć już w domu (np. olej kokosowy lub rycynowy) lub z ich wykorzystaniem przyrządzić maseczkę lub odżywkę zgodnie z naszymi preferencjami (kilka przepisów znajduje się tu), a następnie skorzystać z nich w saunie. Warto zapamiętać, aby podczas seansu nie zakładać foliowych czepków z maseczką. Uniemożliwi to wymianę gazową i prowadzi do zaparzenia się włosów. Po opuszczeniu sauny należy umyć włosy delikatnym, nawilżającym szamponem i spłukać chłodną wodą w celu domknięcia łusek włosów.
Wskazówki
- do sauny nie należy wchodzić z mokrymi, niedawno umytymi włosami, gdyż włosy pozbawione są wtedy powłoki ochronnej i szybciej ulegną niekorzystnym czynnikom
- do sauny nie należy wchodzić z włosami niedawno poddanymi koloryzacji z wcześniejszym rozjaśnieniem, gdyż włosy pozbawione barwnika są bardziej wrażliwe
- podczas przerw pomiędzy seansami nie polewać włosów lodowatą wodą
- w saunie używać miękkich gumek i frotek, bez metalowych i plastikowych elementów, gdyż mogą one przypalić włosy
- nie zawijać włosów w mokry ręcznik gdyż ograniczy to dostęp powietrza i może prowadzić do osłabienia cebulek włosów