parallax background

Polak w saunie

 

- Dzień dobry, ja na saunę.

- Czy wie pani, że dzisiaj obowiązują u nas zasady poprawnego saunowania?

- A to ja przyjdę jak będzie można saunować w strojach. Do widzenia.

Taki lub bardzo podobny dialog można bardzo często usłyszeć przy recepcji (kasie) obiektu saunowego. Znacznie częściej w roli „saunowicza-amatora” występują kobiety.

Ten krótki dialog, choć w skróconej formie, to jednak bardzo często spotykany szablon rozmowy między saunowiczami, a obsługą saunarium. Właściwie należałoby w tym miejscu doprecyzować, że w dużej mierze rozmówcami są początkujący saunowicze, a najczęściej saunowiczki.

 

Saunowanie w stroju kąpielowym

Rozmowy przeprowadzone z mniej świadomymi klientami saun pozwalają wyciągnąć dość zaskakujące wnioski. Sporej części rozmówców hasło „poprawne saunowanie” kojarzyło się wyłącznie z obowiązkiem przebywania w saunie nago. Reszta zasad albo nie była im znana albo spychana na dalszy plan. Od pewnego czasu w obiektach saunowych pojawiają się piktogramy informujące o tym, jak poprawnie korzystać z saun. Niestety dla większości gości przekreślony strój kąpielowy równoznaczny jest z nakazem paradowania przed innymi nago. W przeciwieństwie do innych narodowości jak np. Czechów, Niemców czy Finów Polacy mają problem z traktowaniem nagości w sposób neutralny. To pokazuje jak pruderyjnym narodem jesteśmy.


 
 
 

Drugim, równie często wymienianym powodem dla którego ludzie nie chcą korzystać z sauny w właściwy sposób jest fakt, że boją się oni krzywych spojrzeń i komentarzy tekstylnych saunowiczów. Sprawy nie ułatwia fakt, że zwykle sauny ulokowane są w strefach basenowych. Rzadko się zdarza, że strefa saun jest oddzielona od strefy basenowej. Do tego brak właściwej edukacji i w ten oto sposób ludzie robią sobie i innym krzywdę saunując w strojach kąpielowych.

Równie często klienci tłumaczą, że nie będą się wygłupiać i wchodzić do sauny nago, jeśli znajduje się w niej przynajmniej jedna osoba w stroju, nie mówiąc już o grupie „tekstylnych”. Można zatem zauważyć, że działa tu tzw. zachowanie stada – jeśli grupa ludzi robi coś w określony sposób, to uznajemy to za właściwe i sami zaczynamy ich naśladować.

Należy zaznaczyć, że na poprawne saunowanie, o którym można poczytać TUTAJ składa się zbiór zasad, które mówią o tym w jaki sposób korzystać z saun w sposób bezpieczny i efektywny. Informują one także o tym, w jaki sposób należy się przygotować do saunowania oraz co należy robić po wyjściu z sauny.

 
 

Początki zawsze są trudne

Dla wszystkich osób, które chcą rozpocząć przygodę z saunowaniem w poprawny sposób, a w dalszym ciągu mają obawy z tym związane mamy kilka prostych rad. Dzięki nim łatwiej można nabrać pewności siebie i rozpocząć saunowanie zgodnie z zasadami. Przede wszystkim dla osób, które mają problem z zaakceptowaniem własnego ciała polecamy skorzystanie z sauny, którą można wynająć na wyłączność. Mamy wtedy pewność, że nikt nie zakłóci nam spokoju i nie będzie na nas spoglądał. Po kilku takich sesjach w saunie poczujemy się znacznie swobodniej i naturalnym stanie się fakt poprawnego saunowania. Kolejnym krokiem może być udanie się do mało uczęszczanego saunarium, gdzie drzwi nie otwierają się i zamykają non stop. Jeżeli wydawać nam się będzie, że ludzie na nas spoglądają, wystarczy zakryć ciało przewiewnym pareo lub cienkim ręcznikiem. Co prawda kąpiel saunowa nie będzie tak efektywna, ale nie popełnimy w ten sposób faux pas. Jako, że na początku artykułu wspomnieliśmy, że to przede wszystkim panie mają problem ze swobodnym saunowaniem przypominamy, że wiele ośrodków saunowych organizuje dni wyłącznie dla kobiet. Jest to również jeden ze sposobów przełamania własnych oporów.

Mówi się, że najtrudniejszy jest pierwszy krok, a każdy następny przychodzi znacznie łatwiej. Po kilku pierwszych wizytach w saunie przekonacie się, że obawy o spojrzenia innych saunowiczów były niczym nieuzasadnione i wynikały z tego, że człowiek boi się rzeczy dotąd mu nieznanych. Panujący w saunie półmrok daje wszystkim saunowiczom komfort i swobodę sprzyjające poprawnemu saunowaniu.

Na samym końcu chcielibyśmy zaapelować do właścicieli i osób zarządzających strefami saun o to, aby zadbali o swoich klientów poprzez ich edukację oraz wsparcie merytoryczne. Tylko poprzez szerzenie świadomości wśród saunujących możemy przyczynić się do tego, że ludzi w strojach kąpielowych siedzących bezpośrednio na deskach będziemy widywać wyłącznie na memach.

 
X