parallax background

Sauna domowa czy publiczna?

 

W poprzednim artykule poruszyliśmy temat sauny w domu. Zajęliśmy się tym zagadnieniem od strony technicznej. Tym razem chcielibyśmy napisać o zaletach oraz wadach posiadania takiej sauny i porównać je z saunami w saunariach oraz odpowiedzieć na pytanie: lepsza jest sauna domowa czy publiczna?

Rodzaje saun i wielkość

Prywatne sauny stają się coraz bardziej popularne. Najczęściej spotykanymi saunami domowymi są sauny na podczerwień. Są stosunkowo tanie i zajmują mało miejsca. W saunie tej panują także łagodne warunki. Rzadziej na prywatne sauny wybiera się sauny fińskie. Są zdecydowanie droższe, wymagają osobnego pomieszczenia. Ciekawym rozwiązaniem są sauny parowe jako opcja w kabinie prysznicowej oraz urządzenia hybrydowe łączące wannę z hydromasażem z sauną. Na rynku zaczynają pojawiać się sauny wielofunkcyjne - suche i parowe. Zwykle jednak decydując się na saunę w domu, trzeba zdecydować czy będzie to sauna na podczerwień, parowa czy sucha. Tu pojawia się pierwsza różnica między sauną w domu, a sauną w saunarium. Saunaria zwykle dysponują kilkoma kabinami, z różnymi rodzajami saun, różną temperaturą i wilgotnością.

Kolejną różnicą miedzy saunami domowymi, a tymi w obiektach rekreacyjnych jest wielkość. Sauny domowe są zazwyczaj małe - na jedną lub dwie osoby. Sauny w saunariach są z reguły dużo większe i bardziej komfortowe.

Utrzymanie czystości

Następnym aspektem jest utrzymanie sauny w czystości. O domową saunę należy dbać samodzielnie. Wymaga to poświęcenia czasu oraz dodatkowego nakładu pieniędzy na specjalne środki czystości, lecz z drugiej strony mamy pewność, że nasza sauna jest sterylna. Poza tym mamy kontrolę nad tym, kto przed nami saunował. W saunariach o czystość obiektu dba obsługa i musimy mieć zaufanie, że robią to sumiennie i dokładnie. Domową saunę suchą trzeba wcześniej nagrzać, w obiektach saunowych również z tej czynności jesteśmy wyręczani.

Towarzystwo w saunie

W domowej saunie można samemu saunować w spokoju, więc jeśli ktoś potrzebuje ciszy lub też krępuje się obecnością innych osób z pewnością jest to opcja dla niego. Sauna publiczna może być sposobem na wspólne spędzanie czasu ze znajomymi, jeśli oni także są miłośnikami tej formy regeneracji organizmu. Nie we wszystkich saunariach obowiązuje zakaz rozmawiania, więc jeśli wybieramy się ze znajomymi lub lubimy dyskusje w trakcie pobytu w saunie to z pewnością może stanowić to dodatkową zaletę. Jeśli jednak cenimy ciszę podczas tej formy relaksu, może być to uciążliwe.

W saunariach zdarzają się momenty, w których jest duże obłożenie i nie mamy pewność, że znajdzie się miejsce w saunie. W warunkach domowych nie mamy tego problemu. Możemy korzystać z niej w dowolnym momencie, kiedy przyjdzie na to ochota.

Oczywiście odczucia odnośnie saun są subiektywne i to, co dla kogoś stanowi zaletę, dla kogoś innego może stanowić wadę. Sauna domowa sprawdzi się dla osób ceniących spokój oraz wygodę, a sauna publiczna to rozwiązanie dla osób z ograniczonym budżetem. Niezależnie od rodzaju sauny, na którą się zdecydujemy, ważne jest by zachowywać zasady bezpieczeństwa i cieszyć się spędzonym w niej czasie.

 

 
 
X