N iewystarczająca długość snu lub jego niezadowalająca jakość to nic innego jak bezsenność. Może ona się objawiać w różny sposób np. poprzez problemy z zasypianiem, wybudzaniem lub też częste przebudzanie w ciągu nocy. W konsekwencji człowiek może być rozdrażniony, nie mieć "energii do życia", odczuwać zmęczenie fizyczne i psychiczne. Często też pojawiają się problemy z koncentracją.
Przyczyny
Żyjemy w czasach, gdzie ciągle jesteśmy narażeni na stres, często jesteśmy przepracowani i żyjemy na wysokich obrotach. Zapominamy o odpoczynku i wewnętrznym wyciszeniu organizmu. Zła dieta, objadanie się ciężkostrawnymi posiłkami przed nocą, picie napojów pobudzających, które zawierają kofeinę lub alkohol także mogą wpływać na problemy ze snem. Siedzący tryb życia lub podejmowanie pobudzających aktywności o późnej porze również nie sprzyja dobremu snu. Powyższe przyczyny mogą powodować tzw. bezsenność pierwotną.
O ile bezsenność pierwotną można w miarę łatwo wyeliminować podejmując proste kroki zmierzające do zmiany złych nawyków, o tyle bezsenność wtórna, może się okazać dużo większym problemem. Z takim rodzajem bezsenności mamy do czynienia, gdy jest ona jednym z objawów występujących w przebiegu zaburzeń zdrowotnych innych niż pierwotne zaburzenia snu.
Najczęściej może to mieć związek z problemami o podłożu psychicznym, jak np. depresja, schizofrenia, stany lękowe, toksykomania (uzależnienie od przyjmowania substancji mających szkodliwy wpływ na organizm człowieka) lub jej przeciwieństwo, czyli zespół abstynencyjny (po zaprzestaniu przyjmowania danej substancji) albo też zaburzenia odżywiania (np. anoreksja, bulimia, napady objadania się).
Druga grupa chorób mogąca wpływać na problemy ze snem ma podłoże somatyczne. Przede wszystkim przyczyną bezsenności mogą być inne choroby powodujące ból. Mogą to być także problemy krążeniowo-oddechowe, zapalenie dróg moczowych, problemy z tarczycą, niewydolność wątroby lub nerek, a także uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego.
Bezsenność może być także następstwem niepożądanych reakcji na przyjmowane leki. Należą do nich stymulanty (substancje psychoaktywne mające działanie pobudzające), niektóre leki przeciwdepresyjne, przeciwpsychotyczne (stosowane w leczeniu np. schizofrenii, urojeń, omamów, itp.), przeciwpadaczkowe.
Następstwa
Bezsenność, zwłaszcza przewlekła, posiada szerokie spektrum poważnych następstw. Problemy z koncentracją mogą być przyczyną wypadków w pracy lub wypadków komunikacyjnych. Możemy mieć także problemy z przyswajaniem wiedzy i zrozumieniem innych osób, co utrudnia funkcjonowanie społeczne i zawodowe.
Ponad połowa osób borykających się z tym problemem próbuje lub próbowała w przeszłości zwalczyć go sięgając po alkohol lub inne substancje psychoaktywne od których łatwo jest się uzależnić, a to z kolei może stanowić kolejną przyczynę bezsenności.
Bezsenność sprzyja także rozwojowi choroby niedokrwiennej serca, która z kolei zwiększa ryzyko wystąpienia epizodów wieńcowych.
Jak temu zaradzić?
Zwykle leczenie bezsenności rozpoczyna się od zastosowania metod niefarmakologicznych. Zaliczamy do tego zmianę wszelkich złych nawyków, o których wspomnieliśmy powyżej. Czasami włącza się także techniki relaksacyjne.
Saunowanie ma wiele zalet, a jedną z nich jest niewątpliwie uczucie odprężenia. Sauna to idealne miejsce, w którym możemy się wyciszyć i zapomnieć o problemach, z którymi się borykamy na co dzień. Regularne korzystanie z sauny obniża ciśnienie krwi, poprawia krążenie, a intensywność odczuwanego bólu (np. z przepracowania, przemęczenia) znacznie maleje. Niewątpliwie sauna wpływa także na rozluźnienie mięśni i tkanek w naszym organizmie.
Jak widać, sauna może się okazać bardzo pomocna w terapii bezsenności. Systematyczne saunowanie wpływa nie tylko na lepszą kondycję fizyczną człowieka, ale także na sferę psychiczną, która jest niemniej ważna.