parallax background

Sauna na podczerwień – dlaczego nie jest doceniana?

 

Co to jest sauna na podczerwień?

S auna na podczerwień (z angielskiego sauna infrared lub w skrócie IR) jest nowoczesnym rodzajem sauny, w którym panują łagodne warunki – temperatura oraz wilgotność otoczenia. Wygląda podobnie jak tradycyjna sauna. Kabina sauny wykonywana jest z naturalnego drewna. Główną różnicą jest źródło ciepła, którym, w przypadku sauny IR są promienniki podczerwieni. Podczerwień jest rodzajem światła niewychwytywanego przez ludzkie oko, jednak jest odczuwalne jako ciepło. Wyróżnia się trzy rodzaje fali podczerwonej: IR-A, IR-B oraz IR-C. IR-C ogrzewa jedynie naskórek, IR-B wnika do warstwy skóry właściwej, a IR-A dociera do tkanek (na głębokość około 5mm). W saunie IR promienniki emitują energię, która nagrzewa ciało od środka nie nagrzewając przy tym powietrza. Temperatura w kabinie infrared wynosi około 25-60°C, a sesja trwa dłużej niż w tradycyjnej saunie, bo nawet do około 30 minut.

Korzyści wynikające ze stosowania sauny IR

Seanse w saunie wiążą się z podwyższeniem temperatury ciała oraz intensywnym procesem pocenia. Dzięki temu organizm oczyszcza się ze związków toksycznych, kwasów i metali ciężkich. Badania związane z działaniem promieniowania podczerwonego na organizm człowieka wykazują terapeutyczne efekty między innymi przy bólach i zwyrodnieniach kręgosłupa, bólach stawów, chorobach reumatycznych, rwie kulszowej, dyskopatiach, po urazach narządów ruchu. Regularne seanse zwiększają rozciągliwość tkanek kolagenowych, co jest korzystne szczególnie przy regeneracji wiązadeł oraz ścięgien. Sesje można „stosować” doraźnie, na przykład w przypadku zakwasów lub jako rozgrzewkę przed innymi zabiegami. Warto wspomnieć o tym, że seans w saunie pomaga także spalić kalorie, co może wspomagać odchudzanie. Należy jednak podkreślić, że samo uczęszczanie do sauny nie spowoduje, że schudniemy. Utrata wagi po seansie jest związana z ubytkiem płynów i wróci do poprzedniego poziomu po ich uzupełnieniu. Korzystanie z sauny może pomóc w przyspieszeniu metabolizmu, co w połączeniu ze stosowaniem odpowiedniej diety i/lub ćwiczeń może przyspieszyć efekty. Pozytywne efekty mogą dostrzec osoby zmagające się ze schorzeniami skóry – odparzeniami, trądzikiem, atopowym zapaleniem, łuszczycą oraz owrzodzeniami. Wizyty w saunie związane są także z poprawą samopoczucia. Jest to czas dla siebie, który pomaga zniwelować stres związany z codziennym życiem, przemęczenie oraz przynosi ukojenie napiętym mięśniom.

Obawy i przeciwwskazania przed korzystaniem z sauny infrared

Sauna na podczerwień mimo swoich wielu zalet i korzyści z jej stosowania bywa niedoceniana. Dzieje się tak głównie ze względu na nieufność do nowych technologii. Systemy IR znane są już kilkadziesiąt lat, jednak ochrona patentowa ograniczyła do nich dostęp, przez co dopiero stosunkowo niedawno wynalazek stał się dostępny dla większego grona odbiorców. Zwolennicy klasycznego saunowania z pewnością mają obawy, że sauna IR pracująca w innych parametrach nie przyniesie oczekiwanych i znanych już efektów. Zwłaszcza, że często seansowi towarzyszy wrażenie niskiej temperatury i chłodu – skóra nie nagrzewa się, promienie podczerwone wnikają wgłąb ciała, a efekt „dogłębnego” ogrzania odczuwa się zwykle dopiero po jakimś czasie. Samo źródło ciepła w saunie – promieniowanie podczerwone również może być problematyczne. Bardzo dużo mówi się o szkodliwym promieniowaniu nadfioletowym i konieczności zabezpieczania przed nim swojej skóry. Często uznaje się, że promieniowanie IR ma podobne niekorzystne właściwości, mimo iż nie ma badań potwierdzających taką hipotezę. Promieniowanie podczerwone uznawane jest za bezpieczne dla człowieka i stosowane jest w inkubatorach dla noworodków. Trzeba jednak zwrócić uwagę, na promienniki wytwarzające długie promienie IR-A, powinny być one obsługiwane jedynie przez wykwalifikowany personel, gdyż wnikają w skórę tak głęboko, że organizm może sobie nie poradzić z obroną przed przegrzaniem, co z kolei może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Dla kogo jest niekorzystna?

Oczywiście, ze wszystkiego należy korzystać z umiarem. W saunie IR warunki są łagodniejsze niż w tradycyjnej saunie i zwiększa to liczbę osób, które potencjalnie mógłby korzystać z jej dobrodziejstw. Należy jednak pamiętać o przeciwwskazaniach natury medycznej, jak na przykład choroby nowotworowe, niedoczynność nadnerczy, hemofilia, niestabilne nadciśnienie tętnicze lub zapalne choroby serca, przebyte udary, stwardnienie rozsiane, epilepsja, choroby płuc, wątroby czy nerek, otwarte rany, a także problemy ze wzrokiem. Z seansów powinny zrezygnować kobiety w ciąży oraz w trakcie menstruacji, osoby posiadające implanty chirurgiczne oraz silikonowe, stosujące maści lub kremy lecznicze. Niewskazane jest również korzystanie z sauny po kąpielach słonecznych oraz opalaniu w solarium. Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości, czy możemy korzystać z seansów saunowych powinniśmy skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu.

Technologia podczerwieni staje się coraz bardziej popularna jest wykorzystywana w wielu dziedzinach życia. Zainteresowanym polecamy krótki film dotyczący ogrzewania tą metodą.

 
 
 
X