parallax background

Sauna w ciąży

 

Sauna w trakcie ciąży

Sauna w ciąży jest dość kontrowersyjnym tematem. Mieszkanki Finlandii nie rezygnują z sauny w okresie ciąży, często nawet porody odbywają się w kabinach. Ryzyko wystapienia wad u płodu w tym kraju jest mniejsze w stosunku do innych państw. Finki jednak od najmłodszych lat korzystają z seansów, a w trakcie ciąży skracają tylko ich czas.

Zdaniem lekarzy

Z pewnością większość lekarzy oraz położnych odradzi wizytę na saunie ciężarnej pacjentce. Przegrzanie organizmu oraz zmiana temperatury ciała mogą doprowadzić do nagłych skurczów macicy. Mogą one doprowadzić do przedwczesnego porodu lub poronienia. Podwyższone jest także ryzyko wystąpienia problemów z krążeniem oraz powstania żylaków. Czy jednak korzystanie z sauny w czasie ciąży jest stanowczo zabronione? Badania wykazują, że wzrost temperatury ciała matki powyżej 38,9°C może zaszkodzić dziecku. W czasie seansu w saunie temperatura wewnątrz ciała wzrasta o około 0,5-1,5°C (przy temperaturze w kabinie 70-100°C i czasie 10-30minut). Lekarz może wyrazić zgodę na krótką sesję, w średnio rozgrzanej saunie. Należy jednak pamiętać, żeby po wyjściu z sauny schładzać ciało stopniowo, korzystając z letniego natrysku, aby różnica temperatur nie była zbyt duża.

 
 

Przeciwwskazania do saunowania w stanie błogosławionym

Z sauny w stanie błogosławionym nie powinny korzystać kobiety, które nie korzystały z sauny regularnie przed ciążą. Ich organizm nie jest do tego przyzwyczajony do wysiłku związanego z podwyższoną temperaturą i będzie miał problemy z konsekwencjami rozgrzania. Organizm doświadczonych saunowiczek jest przyzwyczajony do przebywania w tak ekstremalnych warunkach i wie, jak sobie w nich radzić. Osoby korzystające z sauny znają także reakcje swojego organizmu, co pozwala na szybszą reakcję w razie niepokojących symptomów. Jeżeli ciąża nie przebiega prawidłowo, jest ryzyko poronienia lub poprzednia ciąża została poroniona również należy bezwzględnie zrezygnować z sauny. Pierwszy trymestr ciąży jest kolejnym przeciwwskazaniem do uczestniczenia w seansach saunowych. Płód jest wtedy najbardziej wrażliwy na silne wahania i zewnętrzne wpływy. Rozwijają się wtedy wszystkie narządy u dziecka i przyszła mama nie powinna wtedy podejmować nadmiernego wysiłku. Saunowanie w III trymestrze również nie jest wskazane, zwłaszcza krótko przed terminem porodu wizyta w saunie może przyspieszyć poród.

Środki ostrożności podczas korzystania z sauny w ciąży

Jeżeli kobieta przed zajściem w ciążę regularnie korzystała z sauny i nie ma innych przeciwwskazań, nie musi rezygnować z tej formy relaksu. Powinna jednak przestrzegać bardziej rygorystycznych wskazań bezpieczeństwa. Przede wszystkim nie powinna przebywać w kabinie sama, a gdy tylko poczuje się gorzej niezwłocznie opuścić saunę. Czas trwania sesji powinien być krótszy, a ich ilość ograniczać się do dwóch sesji w saunie, maksymalnie dwa razy w ciągu tygodnia. Jednak najlepiej zredukować je do jednej wizyty. tygodniowo. Przyszła mama powinna zadbać także o łagodniejsze warunki saunowania. Wybierać niższe ławeczki oraz sauny o niższej wilgotności w pomieszczeniu. Ważne jest również unikanie szoku termicznego – nie należy schładzać się w zimnym basenie ani brać zimnego prysznica. Oczywiście trzeba zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu oraz dłuższy czas wypoczynku po skończonych sesjach.

 

 

POWYŻSZY ARTYKUŁ POWSTAŁ WYŁĄCZNIE W CELACH INFORMACYJNYCH I NIE MOŻE BYĆ TRAKOWANY NA RÓWNI Z KONSULTACJĄ LEKARSKĄ. STOSOWANIE SIĘ DO ZALECEŃ PRZEDSTAWIONYCH W ARTYKULE NIE MOŻE MYĆ PODSTAWĄ DO ROSZCZEŃ W PRZYPADKU POJAWIENIA SIĘ JAKICHKOLWIEK KOMPLIKACJI BĘDĄCYCH KONSEKWENCJĄ SAUNOWANIA W CIĄŻY.

 
X