parallax background

Sauna w domu

 

Od jakiegoś czasu domowe sauny zyskują na popularności. To rozwiązanie pozwala cieszyć się relaksem w zaciszu własnego domu, w dogodnym dla użytkownika momencie. Domowe sauny projektowane są najczęściej w dużej łazience, domowej siłowni, pomieszczeniu w piwnicy budynku lub w oddzielnym budynku na terenie posesji. W pobliżu sauny znajduje się wanna, prysznic lub balia z zimną wodą, które służą do schłodzenia ciała. Ważnym elementem wyposażenia jest także leżanka albo fotel, na których to można odpocząć, zrelaksować się lub też swobodnie wytrzeć i przebrać.

Prywatna sauna powinna być przede wszystkim bezpieczna. Drzwi kabiny powinny otwierać się na zewnątrz, pomieszczenie, w którym znajduje się sauna musi mieć dobrą wentylację. Ważne jest także zasilanie pieca prądem trójfazowym, a sam piec powinien być umieszczony na ścianie wejściowej kabiny. Kabina powinna mieć wysokość co najmniej 200cm. Umożliwi to umieszczenie dwóch rzędów ławek - dolne na wysokości około 40cm od posadzki oraz górne ok 80 cm nad posadzką. Najpopularniejszymi wymiarami ścian sauny są 200x160 cm oraz 200x200cm. Ściana o długości 2 metrów daje komfort swobodnego położenia się w jej wnętrzu. Wlot powietrza do sauny znajduje się najczęściej tej samej ścianie co drzwi, na wysokości poniżej pieca elektrycznego. Wylot powietrza umiejscawia się w górnej części przeciwległej ściany lub na suficie.

Saunę buduje się najczęściej z paneli ze świerka skandynawskiego, jodły kanadyjskiej lub cedru. Powinny mieć grubość co najmniej 1,2 cm, mieć jak najmniej żywicy oraz sęków. Izolacja termiczna sauny powinna być wykonana z wełny mineralnej, gdyż w przeciwieństwie do styropianu jest odporna na wysoka temperaturę. Odpowiednia izolacja pozwala skrócić czas nagrzewania kabiny, a tym samym zaoszczędzić czas oraz pieniądze. Podłoga w saunie powinna być wykonana z trwałego materiału, odpornego na działanie temperatur oraz wilgoci. Najczęściej stosuje się terakotę lub wykładziny z tworzywa sztucznego. Na tak przygotowane podłoże kładzie się drewniane kratki lub panele. Podłoga również powinna być odpowiednio izolowana. W podłodze można dodatkowo zamontować odpływ wody.

W kabinie stosowane są oprawy oświetleniowe ze szczelnym kloszem. Powinny być montowane na ścianach, co najmniej 30 cm od sufitu lub pod ławkami. Nie należy umiejscawiać oświetlenia w pobliżu pieca. Samo światło powinno być lekko przyciemnione.

Najważniejszym elementem sauny jest oczywiście piec. Im większa jest powierzchnia sauny, w tym większej mocy piec należy ją wyposażyć. Przyjmuje się, że na 1m3 powierzchni potrzebne jest 1kW mocy pieca.

Sauna w domu to wydatek około 10-12 tysięcy. Można zamontować ją samodzielnie z zamówionych elementów lub wybrać opcję z montażem. W kolejnym artykule rozważymy wady oraz zalety posiadania sauny w domu.