Kim jest saunamistrz?
Z e względu na rosnącą popularność saunowania zwiększa się także zainteresowanie zawodem saunamistrza. Jest to osoba, która dba o bezpieczeństwo oraz zdrowie gości sauny i stwarza dla nich komfortowe warunki relaksu. Saunamistrz, zwany również saunamajstrem zna zasady działania wszystkich urządzeń w obiekcie, służy pomocą gościom oraz oprowadza nowicjuszy.
Rola saunamistrza
Głównym zadaniem saunamistrza jest przeprowadzanie seasnów zwanych też ceremoniami, naparzaniami, rytuałami saunowymi lub z niemieckiego aufguss. Na początku saunamistrz omawia podstawowe zasady jakie obowiązują w saunie, udziela informacji o warunkach, czasie ceremonii oraz olejkach jakich użyje w trakcie seansu. Właściwa ceremonia rozpoczyna się, gdy gospodarz ceremonii poleje kamienie na piecu wodą, w której znajdują się wybrane przez niego olejki aromatyczne. Towarzyszy temu powstanie gorącej pary, którą saunamistrz rozprowadza po wnętrzu obiektu przy użyciu ręcznika, wachlarza lub innych akcesoriów. Zadanie to nie jest tak proste, jak się pozornie wydaje, gdyż wymaga ono wyczucia w saunie cieplejszych oraz chłodniejszych miejsc i dopiero na podstawie tej „mapy ciepła” saunamistrz doprowadza do wyrównania temperatury w całym pomieszczeniu. Rytuał ma na celu uzyskanie większej wilgotności powietrza oraz zwiększenie przegrzania organizmu. Dzięki niemu uzyskuje się efekt podobny do gorączki – przyspieszenie metabolizmu oraz szybsze wydalenie toksyn z organizmu.
Rytułały saunowe
Atrakcyjność rytuału jest podnoszona dzięki choreografii oraz muzyce. Zdarzają się także ceremonie, którym towarzyszy pokaz świateł, przebranie, scenografia oraz historie opowiadane przez saunamistrzów. Pokazy są coraz bardziej widowiskowe. Saunamajstrowie mają zwykle wolną rękę jeśli chodzi o przygotowanie pokazów, stąd w tym zawodzie bardzo istotne są kreatywność oraz poczucie estetyki.
Ważnymi zadaniami saunamistrzów są edukacja gości sauny oraz bycie „gospodarzem strefy nagości”. Muszą troszczyć się o komfort i bezpieczeństwo gości. Ważne jest, by wykazywali się bardzo dużą kulturą osobistą oraz wiedzą teoretyczną z zakresu saunowania.
Może to coś dla Ciebie?
Jeśli spodobał Ci się charakter pracy saunamistrza, lubisz przebywać z ludźmi oraz wysoka temperatura w saunie wydaje się być idealnym środowiskiem do pracy, możesz spróbować swoich sił w tym fachu. Jest kilka możliwych dróg. Jedną z możliwości jest wzięcie udziału w szkoleniu. Obejmuje ono zagadnienia teoretyczne, praktyczne oraz egzamin, którego pozytywny wynik jest potwierdzony certyfikatem. Szkolenia organizowane są co jakiś czas przez Polskie Towarzystwo Saunowe. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby miłośnicy saunowania uczyli się samodzielnie, wystarczą tylko chęci i zapał. W czasie uczestnictwa w seansie, można przyjrzeć się pracy saunamistrza. Nie zaszkodzi także rozmowa. Pasjonaci zapewne chętnie opowiedzą o swoim zajęciu, możliwe, że podzielą się także cennymi wskazówkami. Osobom chcącym na własną rękę nauczyć się machania ręcznikiem możemy polecić kanał na You Tube Aufguss.it, gdzie w przystępny sposób przedstawione są różne techniki rozprowadzania pary z użyciem ręcznika, które z pewnością uatrakcyjnią pokazy.