parallax background

Zaburzenia pocenia – dlaczego niektórzy nie pocą się w saunie?

 

W czasie seansu w saunie dochodzi do intensywnego nagrzewania się ciała i podniesienia jego temperatury. Towarzyszy temu intensywniejsza praca gruczołów potowych, dzięki czemu wydzielany jest pot, a wraz z nim z organizmu wydalane są toksyny. Ten proces zaczyna się zwykle kilka minut po wejściu do sauny. Są jednak osoby, które nie pocą się w saunie. Dlaczego tak jest? Przyczyny mogą być różne, od tych typowo technicznych - niedostateczne nagrzanie sauny, przez nieodpowiednie przygotowanie do kąpieli saunowej - niedokładne osuszenie ciała (gdy na skórze znajduje się woda, organizm nie wydziela dodatkowych płynów w celu ich odparowania i schłodzenia), oziębienie organizmu, po choroby powodujące zaburzenia potliwości.

Całkowity brak pocenia jest chorobą zwaną anhydrozą. Prowadzi ona do przegrzania organizmu, co może stanowić realne zagrożenie dla życia. Zaburzenia pocenia mogą być objawami chorób takich jak:

  • cukrzyca,
  • niedoczynność tarczycy,
  • schorzenia skóry,
  • urazy rdzenia kręgowego,
  • liczne choroby genetyczne np. zespół Fabry'ego (choroba charakteryzujuje się m.in. silnymi bólami mięśni), hipohydrotyczna dysplazja ektodermalna (genetyczna choroba polegająca na nieprawidłowym wykształceniu włosów, zębów, paznokci i gruczołów potowych), wrodzona obojętność na ból z anhydrozą (chory nie odczuwa bólu i się nie poci)
  • choroby psychiczne (duży wpływ ma przyjmowanie leków oraz ziół uspokajających).

Każdy z nas poci się inaczej. Wpływ na to ma wiele czynników, między innymi uwarunkowania genetyczne. Jednak, brak potliwości w ekstremalnych dla organizmu warunkach sauny powinien zwrócić naszą uwagę. W takich przypadkach należy skonsultować się z lekarzem, aby wykluczyć możliwe jednostki chorobowe lub odpowiednio je zdiagnozować i leczyć. Więcej na temat funkcji potu i zaburzeń pocenia można przeczytać tutaj.