parallax background

Przenośne sauny

 

P rzenośne sauny są obecne na rynku już kilka lat, jednak z pewnością cieszą się większą popularnością za oceanem, niż w naszym kraju. Materiały wykorzystane do jej budowy różnią się zdecydowanie od tych, które spotykamy w klasycznej saunie. W środowisku saunowiczów taki "wynalazek" może uchodzić za kontrowersyjny. Skupmy się jednak na tym, czy takie sauny działają i czy warto taką zakupić?

Rodzaje przenośnych saun

Jeśli chodzi o przenośne sauny, mamy do wyboru 2 opcje: sauna parowa lub sauna infrared. Na zewnątrz wyglądają tak samo, jednak różni je źródło ciepła. Sauny parowe wyposażone są w generator gorącej pary, która nagrzewa naszą mobilną saunę przez 30 - 40 minut. Później możemy już spokojnie z niej korzystać przez określony czas (15 - 20 minut) zgodnie z zaleceniami dla bezpiecznego saunowania (bez stroju kąpielowego, klapków, naszyjników mogących nas potencjalnie poparzyć po ogrzaniu). Urządzenia te są wyposażone w czujnik wilgoci w pomieszczeniu, dostosowując ilość wytwarzanej pary i wilgoci. Przenośne sauny infrared nagrzewają się około 10 minut, a ich głównym źródłem ciepła jest ceramiczny emiter, który wytwarza promieniowanie, które nie wpływa na temperaturę powietrza. Promienie są bezpośrednio wchłaniane przez organizm, a tym samym podnoszą temperaturę wewnętrzną ciała (więcej o saunie infrared można przeczytać w tym artykule). W większości przypadków ten rodzaj przenośnej sauny jest korzystniejszy.

 

 
 
 

Jak to działa?

Sauna taka składa się ze stelażu, który możemy łatwo złożyć i rozłożyć. Następnie przykrywa się go pokrowcem składającym się z dwóch warstw: bawełny wewnątrz i poliestru na zewnątrz. Pokrowiec ten nie wygląda zbyt atrakcyjnie w pomieszczeniu i może nam się kojarzyć negatywnie, lecz spełnia swoją funkcję. Zapinany jest na zamek błyskawiczny, tak aby wystawała tylko głowa lub ewentualnie ręce. W środku siadamy na składanym krzesełku i nagrzewamy ciało. W międzyczasie możemy czytać książkę, oglądać film czy słuchać muzyki. Nie zaleca się jednak bezpośredniego korzystania z telefonu: lepiej na czas saunowania spróbować się zrelaksować i wyciszyć.

 
 

Korzyści przenośnej sauny

Jest bardzo wiele pozytywnych aspektów takiego urządzenia. Dzięki niemu możemy cieszyć się saunowaniem bez wychodzenia z domu, ponosząc mniejsze koszty niż przy budowie tradycyjnej sauny. Zarówno przenośna sauna parowa, jak i sauna na podczerwień są szybkie do zamontowania i wystarczy podłączyć je do każdej standardowej instalacji elektrycznej 120V lub 230V. Nie musisz posiadać zezwolenia na montaż lub hydraulika do utworzenia podłączenia wody lub instalacji gazowej. W takiej saunie w domu możemy spokojnie saunować bez stroju kąpielowego oraz bez konieczności owijania się ręcznikiem, co dla większości osób w saunach publicznych może być krępujące. Mamy tu również dodatkową kwestię mobilności, z takiego urządzenia można korzystać w pomieszczeniu, na zewnątrz, gdzie tylko chcemy.

 

 
 
 

Czy warto wypróbować?

Pozostawiamy tą decyzję Wam. Dla niektórych może się okazać ona świetnym rozwiązaniem, aby cieszyć się dobroczynnym działaniem sauny w swoim domu za stosunkowo niewielkie pieniądze. Część osób może zdecydowanie preferować klasyczną saunę suchą lub parową, z której można skorzystać ze znajomymi. Przy obu wariantach zaleca się stosowanie zasad poprawnego saunowania oraz przestrzegania wszystkich środków ostrożności. Przenośne sauny można znaleźć na popularnych portalach aukcyjnych w cenie około 500zł.

 

 
 
X