P rzed wizytą w saunie warto wyposażyć się w niezbędne tekstylia, które podniosą nasz komfort saunowania. Jest sprawą oczywistą, że nie musimy już na samym początku naszej przygody z saunowaniem kupować specjalistycznych ręczników i kiltów, jednak dla osób już nieco doświadczonych, które decydują się na regularne saunowanie będzie to dodatkowa wygoda.
Ręcznik w saunie
Warto wiedzieć, że do sauny należy zabrać ze sobą minimum dwa ręczniki: jeden do osuszenia ciała po wyjściu z pod prysznica oraz drugi do przykrycia ławy w saunie. Zdecydowanie zalecamy saunowanie nago zamiast w stroju kąpielowym, ale jeśli ktoś nie czuje się tak komfortowo to przyda się również trzeci ręcznik do okrycia ciała w saunie. W takiej sytuacji należy pamiętać aby nie owijać się ręcznikiem zbyt ciasno, gdyż może to doprowadzić do nierównomiernego nagrzewania ciała. Możemy wybrać różne rodzaje ręcznika:
● Hammam - lekki ręcznik, zajmujący niewiele miejsca, może być używany w saunie, na plaży służyć jako pareo, jest bardzo wielofunkcyjny. Oryginalnie przeznaczony do sauny tureckiej, jednak ze względu na jego właściwości sprawdzi się również w saunie fińskiej.
● ręcznik frotte - wykonany z pętelkowej tkaniny, która intensywnie chłonie wodę, praktyczny i lepiej dostępny niż Hammam, jednak jest też mniej przewiewny.
Pozostałe tekstylia
Oprócz ręczników do sauny możemy zabrać ze sobą inne tekstylia, takie jak czapki do sauny - więcej o nich można przeczytać w tym artykule oraz kilty - ręczniki z rzepem lub guzikami służące do owijania ciała. Brzmi to jak bardzo praktyczne rozwiązanie, jednak gdy materiał nasiąknie wodą staje się on ciężki i może się zsuwać z ciała, zwłaszcza gdy jest to wersja z rzepem, który jest już trochę zużyty. Podczas doboru tekstyliów do sauny sugerujemy zwrócić uwagę na materiał i skład tkaniny. Tu należy wystrzegać się poliestru, zwłaszcza jeśli ręcznik ma nam służyć do owijania ciała w saunie - może to spowodować nierównomiernie parowanie ciała oraz sztucznych barwników, które mogą zabarwić siedzisko w saunie. Przykładem takich są cienkie ręczniki dostępne w dużych sklepach sportowych. Świetnie sprawdzają się one podczas uprawiania sportu, gdyż szybko schną (znacznie szybciej niż ręczniki frotte) i zajmują niewiele miejsca. Sam producent zwykle zaleca pranie takich ręczników w temperaturze 30° C, a w saunie panuje znacznie wyższa temperatura.