parallax background

Sauna wewnętrzna a zewnętrzna

 

P osiadanie prywatnej sauny, do której dostęp mają tylko domownicy, z pewnością kojarzy się z luksusem. Po części jest to prawda - zbudowanie i utrzymanie sauny wiąże się z wieloma kosztami, jednak aktualnie nie jest to wydatek aż tak znaczny, jak kiedyś. Wiadome, że w dużej części koszty zależą od rodzaju czy położenia naszej upragnionej sauny. W tym artykule porównamy saunę zewnętrzną i wewnętrzną.

Sauna wewnętrzna

Aktualnie aby cieszyć się prywatną sauną w zaciszu własnego domu nie potrzeba ogromnych przestrzeni czy nakładów finansowych. Sauna wewnętrzna może być zainstalowana już nawet w pomieszczeniu o powierzchni 4 m^2. Jest to niezwykle wygodne, ponieważ możemy zażywać kąpieli saunowych o każdej porze dnia. Gotowe projekty takich pomieszczeń możemy znaleźć na wielu stronach internetowych, a montaż trwa około 1 dzień. Cena zależy od wielu czynników i wciąż się zmienia, jednak podczas planowania stworzenia domowej sauny musimy przygotować się na wydatek około 7-8 tyś. zł. Na uwadze należy mieć także koszty utrzymania sauny. Na temat sauny w domu pisaliśmy w tym oraz tym artykule.

 
 
 
 

Sauna zewnętrzna

Jeśli posiadamy duży ogród, to możemy rozważyć wybudowanie sauny zewnętrznej, w postaci tradycyjnej lub ruskiej bani. Z pewnością będzie to niecodzienna atrakcja, aczkolwiek w przy saunie zewnętrznej musimy liczyć się z tym, że pod wpływem czynników atmosferycznych będzie ona zmieniać swój wygląd, przez co nie będzie on zawsze tak efektowny. Trzeba też zwrócić uwagę na bezpośrednią odległość sauny od naszego domu - będzie to miało znaczenie podczas niesprzyjających warunków pogodowych. Wiele przydatnych informacji na temat budowy sauny zewnętrznej można znaleźć tu.

Na którą z nich się zdecydować?

Przy wyborze warto rozważyć wiele kwestii, takich jak rozmiary przestrzeni, która dysponujemy czy nasze możliwości finansowe. Rodzaj sauny, na jaką się zdecydujemy, zależy również od naszych osobistych preferencji. Uważamy, że najważniejsze jest nasze zadowolenie z efektu.

 
 
 
X